Acer to jeden z największych producentów sprzętu komputerowego na świecie. Tajwańska firma bardzo dobrze radzi sobie na przesyconym innowacjami konkurencji rynku i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej materii zmienić. Ale jeżeli prezesowi Acera przyszłoby wybierać – laptopy, tablety czy All-in-One – na czym jego firma powinna się skupić?
Acer to firma powstała w 1976 roku w Tajpej, której obecnym CEO jest J.T.Wang. W Polsce Acer działa od 1988 roku, ale dopiero 8 lat później, po otworzeniu głównego biura w Warszawie, zajęto się w szerszym stopniu promowaniem własnych produktów. Sprzedaż urządzeń marki Acer na polskim rynku utrzymuje się na dosyć wysokim, stabilnym poziomie. W czwartym kwartale 2013 roku Acer z 6,7-procentowym udziałem w rynku był czwartym co do wielkości dostawcą komputerów w Polsce. O dokładne dane rozbite osobno na laptopy, komputery stacjonarne i tablety niezwykle ciężko, ale można przewidzieć, że szczególnie dobrą sprzedażą Acer mógł pochwalić się w segmencie laptopów (włączamy tu również ultrabooki, netbooki i Chromebooki).
Trudno być przez dłuższy czas równym we wszystkich kategoriach produkowanego sprzętu. A tego Acer produkuje niemało. Gdyby analitycy tajwańskiego giganta mieli wybierać, na co skierować swoją całą moc przerobową, cóż by to było? Laptopy, tablety czy komputery stacjonarne? W której z tych klas produktów Acer ma najwięcej do zaoferowania?
Laptopy
Acer ma obecnie w ofercie 11 rodzin komputerów mobilnych, wśród których znajdziemy i laptopy do codziennego użytku, i ultrabooki, i netbooki. Oto one:
- Aspire S7 – rodzina ultrabooków z obudową wykonaną z metalu i włókna szklanego;
- Aspire S3 – rodzina ultrabooków dostępnych z dedykowanymi kartami graficznymi GeForce;
- Aspire V7 – seria smukłych i lekkich laptopów multimedialnych;
- Aspire V5 – seria laptopów multimedialnych dostępnych w wielu wariantach rozmiarowych i kolorach obudowy;
- Aspire V3 – serial laptopów multimedialnych w stonowanych odcieniach obudowy;
- Aspire E1 – rodzina prostych laptopów do codziennych zadań z procesorami Intel lub AMD;
- Aspire Switch 10 – seria laptopów konwertowalnych, łączących cechy komputerów mobilnych i tabletów;
- Aspire M – rodzina mocnych komputerów mobilnych oferujących najwyższą wydajność z wymienionych serii;
- Aspire P3 – seria P3 to konwertowalne maszyny typu Slider – można je rozłączyć, choć pełnię możliwości pokazują w duecie;
- Aspire R7 – niezwykła seria laptopów z uchwytem ekranu Ezel, który pozwala na przybliżenie dotykowego wyświetlacza do siebie – dotykowy ekran + fizyczna klawiatura, ale nierozłączalne;
- Aspire One – najmniejsze i najtańsze komputery mobilne, oparte na platformie Intela lub AMD, netbooki.
Wydaje się, że to właśnie w segmencie komputerów mobilnych Acer ma najwięcej do powiedzenia. Tajwański gigant od zawsze jest kojarzony jako producent głównie laptopów i netbooków (nieśmiertelna seria Aspire One). Marka ta ma ugruntowaną pozycję na światowym rynku i świadomości konsumentów, a jakość wykonania, na którą postawiono nacisk kilka lat temu, sprawia, że laptopy i ultrabooki Acer są często wybierane. To właśnie na produkcji, udoskonalaniu i poszerzaniu oferty komputerów mobilnych Acer powinien się skupić.
Tablety
Pierwsze tablety pojawiły się na rynku w 2010 roku i z miejsca stały się hitami sprzedaży. Dziś wielu użytkowników wybiera je zamiast laptopów. Acer ma w ofercie 8 różniących się od siebie serii tabletów:
- Iconia A – najtańsze i najprostsze w ofercie Acera tablety z Androidem, mają ekrany 7,9 cali;
- Iconia A1 – nieco droższe, wykonane z lepszych materiałów (metalowa obudowa) tablety z ekranami 7,9 cali;
- Iconia A3 – uniwersalne tablety z Androidem i 10-calowym ekranem;
- Iconia B – tanie, 7-calowe tablety z Androidem;
- Iconia W3 – seria zgrabnych, 8,1-calowych tabletów z Windowsem 8, procesory Intel na pokładzie;
- Iconia W4 – seria 8-calowych tabletów z procesorami Intel i Windowsem 8;
- Iconia W5 – rodzina 10,1-calowych tabletów z układami Intela i Windowsem 8 oraz dołączaną stację dokującą z klawiaturą fizyczną;
- Iconia W7 – seria 11,6-calowych tabletów z Windowsem 8 i ekranami Full HD.
Acer regularnie odświeża i wzbogaca swoją ofertę tabletów. Można spodziewać się, że za jakiś czas oferta tajwańskiego producenta będzie jeszcze szersza. Plusem firmy jest inwestowanie w równym stopniu w tablety z Androidem, jak i Windowsem 8 (po 4 serie na rynku). Acer powinien rozwijać swoją ofertę tabletów, ale nie kosztem laptopów, które wciąż przynoszą im największe zyski.
Komputery All-in-One
Komputer typu All-in-One to doskonała propozycja dla osoby, która potrzebuje maszyny stacjonarnej, ale nie ma w domu wystarczająco dużo miejsca do zmieszczenia klasycznego blaszaka. W swojej ofercie Acer ma cztery serie AIO:
- DA – seria 21,5-calowych komputerów stacjonarnych z ekranami, które można pochylić nawet do pozycji leżącej – to takie przerośnięte tablety, oczywiście z dotykowym ekranem;
- Aspire Z3 – seria 23-calowych, uniwersalnych komputerów AIO przeznaczonych do użytku domowego z dźwiękiem Dolby Digital Plus;
- Aspire ZC – rodzina 19,5-calowych komputerów AIO z doskonałym dźwiękiem i 10-punktowym multitouchem;
- Aspire U5 – rodzina reklamowana jako najlepsze urządzenie All-ib-One, dzięki specjalnemu zawiasowi ekran można odchylić do płaskiej pozycji, maszyny z 23-calowymi ekranami.
Segment komputerów stacjonarnych, którymi bez wątpienia są maszyny typu AIO jest stale rozbudowywany przez Acera, a klienci wciąż są zainteresowani ich kupnem. Można przewidywać, że w najbliższej przyszłości nie będzie tak intensywnie rozwijany jak segment tabletów. Przez Acera powinien być traktowany trzecioplanowo.
Laptopy wciąż rządzą!
Priorytetem dla Acera powinny pozostać komputery mobilne i tak najprawdopodobniej będzie. Wieści o śmierci tego typu urządzeń są przereklamowane i do momentu ich całkowitego wyparcia przez tablety (czy tak się kiedyś faktycznie stanie?), będą dobrze się sprzedawać. Doskonała seria ultrabooków Aspire S7 podniosła prestiż Acera, który przelał się także na inne rodziny maszyn. Dziś tajwański gigant nie jest już producentem tanich i „tandetnych” maszyn, a wytwórcą laptopów z ogromną renomą.
A jakie jest Wasze zdanie? W którą stronę Acer powinien podążyć?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zgadzam się z podsumowaniem – nadal laptopy są najbardziej wszechstronnymi urządzeniami, dlatego jeśliby trzeba było wybrać tylko jeden rodzaj urządzeń, na pewno Acer powinien postawić właśnie na laptopy. Zwłaszcza, że tzw. ultrabooki – również w wykonanie Acera – nie są wcale dużo mniej mobilne od tabletów… cieniutki, lekkie a i pracowac można wygodnie. Niemniej jednak mam nadzieję, ze do takiej surrealistycznej sytuacji nigdy nie dojdzie, że Acer będzie musiał wybierać, bo tablety również bardzo sobie cenię. Zwłaszcza, że najtańszą Iconię można mieć już za niecałe 6 stówek. Pozdrawiam!